Przygotowanie środowiska pod testy – VirtualBox

wpis w: Uncategorized | 0

Narzędzie VirtualBox pozwala na zainstalowanie wielu systemów operacyjnych. W tym celu jest emulowany komputer o określonych przez nas zasobach, dzierżawionych z naszej maszyny i dopiero na takiej wirtualnej maszynie instalujemy nowy system operacyjny.

Instalacja:

Pobieramy aplikację np. z https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Instalujemy klikając cały czas dalej i zgadzając się na instalację wszystkich wymaganych modułów.

Uwaga:

Warto rozważyć też instalację  VirtualBox Extension Pack; dostępny na tej samej stronie. Pakiet dodaje sporo przydatnych funkcji.

Tworzenie maszyny:

Uruchamiamy program

Klikamy przycisk „nowa”

W polu Name wpisujemy nazwę wybranego przez nas systemu operacyjnego, który posłuży nam jako środowisko testowe dla naszych prac. Typ i wersja w większości przypadków same się podstawią jak w przykładzie.

Klikamy dalej.

Określamy pamięć RAM jaka ma zostać przydzielona maszynie wirtualnej. Tutaj należy pomyśleć ile pamięci będą wymagać testowane przez nas usługi + 1GB dla optymalnej pracy. Gdybyśmy w trakcie prac zmienili zdanie ustawienie możemy zmienić także w konfiguracji zaznaczonej maszyny.

Klikamy dalej.

Klikamy Utwórz.

Klikamy dalej.

Wybieramy „dynamicznie przydzielany” i klikamy dalej. W przypadku, gdy mamy sporo zbędnego miejsca warto wybrać stały rozmiar. Opcja dynamicznie przydzielany oznacza, iż dysk mimo zadeklarowania 200 GB będzie zajmował początkowo jedynie tyle ile zapisane tam dane. Oszczędza to miejsce na maszynie goszczącej.

Wpisujemy max rozmiar dysku jaki maszyna może zająć i klikamy utwórz. Jeżeli chcemy aby dysk utworzony został na konkretnym dysku w naszym komputerze klikamy w ikonę zaznaczona na czerwono. Zalecam tu wybrać szybki dysk, dzięki czemu testy przebiegną sprawniej.

 

Po utworzeniu maszyny w podaniu sposób, pora na zwiększenie jej mocy obliczeniowych i innych ustawień.

Zaznaczamy naszą maszynę i klikamy ustawienia.

Aby dodać kilka rdzeni procesora do naszej maszyny przechodzimy do zakładki system/procesor

Aby wybrać odpowiednie ustawienia sieci przechodzimy do sieć/karta1. Z listy „Podłączona do” wybieramy interesującą nas opcję. W moim wypadku chcę aby wirtualna maszyna była wystawiona na zewnątrz mojej sieci stąd mostkuje połączenie, a w konfiguracji mojego routera będę mógł jej przypisać stały adres IP na podstawie adresu MAC.

Klikamy ok zatwierdzając całą konfigurację.

Aby uruchomić naszą maszynę klikamy przycisk uruchom. Zanim jednak do tego dojdzie musimy pobrać z Internetu obraz instalacyjny systemu operacyjnego wybranego w pierwszym kroku.

 

W moim wypadku jest to Debian.

https://www.debian.org/download

Pobieranie powinno rozpocząć się automatycznie.

 

Uruchamiamy utworzoną maszynę wirtualną.

Klikamy w zaznaczone ikonki i dodajemy nasz obraz do listy obrazów. Następnie go wybieramy.

Klikamy Uruchom.

Instalacja wybranego systemu – tutaj DEBIAN.