Veyon – instalacja

wpis w: Uncategorized | 0

Veyon jest multi-platformowym programem open-source do monitoringu i kontroli komputerów. Idealne rozwiązanie na potrzeby edukacyjne, gdy zależy nam na oszczędnościach i sporej funkcjonalności.

Funkcje to m.in. :

– monitorowanie i kontrola wszystkich komputerów

– rozsyłanie obrazu z komputera nauczyciela do wszystkich uczniów

 

Poradnik skupia się na trudniejszym aspekcie wykorzystania oprogramowania w wybranej dystrybucji linux, aby pokazać że nawet przy mocno ograniczonym budżecie można sporo uzyskać.

Wybrany linux został przetestowany na komputerach o specyfikacji: Core2Duo, 2GB RAM, 160 GB hdd.

https://www.bodhilinux.com

Sama dystrybucja jest lekka dzięki czemu po zainstalowaniu nasz system działa sprawnie i przyjemnie. Niestety zastosowanie ponad 10-letnich mocno wykorzystanych dysków hdd w teście sprawiło, iż uruchomienie przeglądarki trwa nieco dłużej niż na średnim komputerze. System uruchamia się natomiast szybko.

Chcąc zainstalować cokolwiek na wybranej dystrybucji dość mocno pomaga nam informacja z samej strony np. na czym została oparta. Dzięki tej informacji łatwiej będzie nam dobrać poprawny program instalacyjny. W naszym wypadku został wybrany najnowszy Bodhi Linux v.6 apppack oparty o 64-bit Ubuntu 20.04.

Instalacja Bodhi jest intuicyjna i wygląda jak każda inna systemu linux. Warto ewentualnie wprowadzić od razu dane użytkownika:

Zastosowane uproszczenie:

– system automatycznie będzie logować się na użytkownika student o uprawnieniach sudo

– sam uczeń nie zna hasła do komend o uprawnieniach sudo, więc ich nie wykona w chwili gdy system zapyta o hasło

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale skraca czas potrzebny na wdrożenie pojedynczego stanowiska do pracy. Idealnie powinniśmy utworzyć konto np. admin lub nauczyciel oraz konto student o niższych uprawnieniach. Natomiast wymagało by to dodatkowego czasu.

Po zainstalowaniu linux przechodzimy na stronę veyon i pobieramy instalator.

https://veyon.io/en/download/

Instalacja jest intuicyjna i łatwiejsza niż w windows – klikamy dwa razy na instalator, przycisk zainstaluj, wpisujemy hasło

To samo robimy zarówno na komputerze nauczyciela jak i komputerach uczniowskich. Veyon jest programem multi-platformowym w związku z czym komputer nauczyciela może być pod kontrolą systemu windows a uczniowski linux i całe rozwiązanie nadal będzie działać w sposób bardzo dobry (przetestowane).

Konfiguracja

Aby wejść do konfiguracji uruchamiamy veyon-configuration

Komputer Nauczyciela:

Zmieniamy domyślną metodę uwierzytelnienia na „uwierzytelnienie z użyciem klucza”

Następnie generujemy klucze, przechodzimy do zakładki klucze uwierzytelniające

Klikamy „Stwórz parę kluczy”, w okienku możemy wpisać np. Sala1

Zostaną utworzone dwa klucze.

Zaznaczamy klucz publiczny i klikamy eksportuj klucz, następnie wybieramy miejsce do zapisu. Można zapisać na pendrive dla wygody. Klucz musimy zaimportować na komputerach uczniowskich.

Przechodzimy do zakładki „Sale i komputery”, następnie dodajemy naszą salę do ustawień.

Jeżeli posiadamy już skonfigurowany komputer ucznia możemy go od razu dodać.

Z własnych testów mogę powiedzieć, iż w zależności od systemu na komputerze nauczyciela konfigurację można wykonać bardziej elastycznie lub sztywno.

Do tej pory nie udało mi się uruchomić poprawnie tłumaczenia lokalnych nazw hostów na adresy IP w systemie Linux co oznacza że polecenia jak np. ping nazwa_hosta nie zadziała i wszystko co jest z tym związane. Oczywiście polecenie ping adres_ip działa bez problemu. W teorii nie powinno to stanowić problemu, jednakże większość sieci skonfigurowana jest w oparciu o DHCP co oznacza że nasz „uczeń” będzie co jakiś czas otrzymywał inny adres IP. Aby to obejść musimy statycznie zaadresować każdy komputer ucznia.

Wnioski – full linux:

– komputer ucznia musi być zaadresowany statycznie

– brak możliwości użycia na komputerze nauczyciela nazw hostów

W przypadku konfiguracji, gdy komputer nauczyciela ma zainstalowany system windows jest znacznie łatwiejsze. Działa tam w pełni polecenie ping nazwa_hosta, ponieważ nazwa_hosta poprawnie jest tłumaczona na adres_ip komputera. Zatem windows nauczyciel + linux uczeń działa znacznie bardziej elastycznie.

PC nauczyciela – Windows:

PC nauczyciela – Linux:

Komputer ucznia konfigurujemy analogicznie, musimy jedynie pamiętać że importujemy tam wygenerowany wcześniej klucz publiczny z komputera nauczyciela. Dodatkowo warto uruchomić od  razu usługę veyon.

Po wykonaniu każdej konfiguracji nie zapominamy o wciśnięciu przycisku „zastosuj” w przeciwnym wypadku wprowadzone ustawienia nie zostaną uwzględnione.

Wskazówka:

Aby uzyskać nazwę hosta w systemie linux używamy polecenia hostname.

Jeżeli wszystko się powiodło uruchamiamy program veyon-master na komputerze nauczyciela. Całość powinna wyglądać następująco:

W lewym menu należy zaznaczyć jakie komputery chcemy widzieć.

 

Aby poprawnie uruchomić veyon-master w systemie Linux Bodhi w terminalu używamy polecenia sudo veyon-master

Użycie automatycznie wygenerowanego skrótu w menu niestety nie zadziała, brak wystarczających uprawnień.

W windows brak takich problemów.

 

Sam program sprawdza się doskonale na zajęciach i z pewnością ułatwi pracę w pracowni oraz umożliwi monitorowanie uczniów, którzy zostaną pozbawieni możliwości np. szybkiego zamknięcia okienka z niedozwoloną witryną uruchomioną w trybie prywatnym przeglądarki – damy radę wcześniej udokumentować to poprzez zrzut ekranu i wyciągnąć odpowiednie konsekwencje.